fbpx

Jak często zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje życie w zdecydowanej większości składa się z nawyków? Znaczną część czynności wykonujemy całkowicie bezwiednie, podświadomie oszczędzając maksymalną ilość energii. Jest to nasza cecha ewolucyjna. Organizm zawsze stara się magazynować jak najwięcej energii na tzw. czarną godzinę. Takie nieuświadomione czynności, wymagające od nas mało wysiłku to właśnie nawyki. Kształtują się one latami, już od pierwszego dnia życia. Do nawyków zaliczyć można poranne mycie zębów, popołudniową kawę oraz przejazd samochodem do pracy. Należą do nich jednak również codzienne czytanie 50 stron książki, wieczorny spacer przed snem oraz regularna nauka obcego języka. Wszystkie te zwyczaje wymagają wielokrotnego powtarzania. Dopiero po dłuższym czasie stają się dla organizmu czymś prostym i naturalnym. Czynności takie jak wyjazd na zakupy samochodem albo godzina przed telewizorem po pracy naturalnie wymagają znacznie mniejszego nakładu energii, więc ich utrwalenie zajmuje znacznie mniej czasu. Właśnie z tego powodu, nawyki tego typu przeważają wśród ludzi. Jednak sam mechanizm kształtowania nawyków wygląda w każdym przypadku tak samo – czynność należy wielokrotnie powtarzać. Od nas samych zależy, które z aktywności, chcielibyśmy utrwalić w swojej codzienności.


Nawyki a samorozwój
Świadome kształtowanie nawyków ma kluczowe znaczenie w rozwoju osobistym. Osiąganie sukcesów zawsze musi być poprzedzone wyjściem z własnej strefy komfortu. Odpowiednio dobierając czynności, które chcielibyśmy wykonywać każdego dnia, decydujemy o tym, jak nasze życie będzie wyglądać za kilka tygodni, miesięcy i lat. Powtarzanie codziennie danej czynności sprawia, że po pewnym czasie stanie się ona dla nas naturalna i przyjemna. Przykładowo codzienna praktyka jogi na początku może być męcząca, ale po pewnym czasie nie tylko stanie się łagodna i przyjemna, ale również przyniesie dodatkowe profity – lepsze zrozumienie własnego ciała i spokój psychiczny. Codzienna nauka języka obcego z pewnością przez pewien czas będzie niemałym utrapieniem, ale już po kilku miesiącach regularnego powtarzania będziemy mogli poszczycić się znacznie większymi umiejętnościami w tym zakresie, a sama czynność przestanie być dla nas trudna.


Kształtowanie nawyków wymaga cierpliwości
Niezależnie od tego, czy czynność jest przyjemna czy też nie, przekształcenie jej w nawyk wymaga czasu. Oczywiście czynności łatwe znacznie szybciej „wejdą nam w krew”, zwyczajnie dlatego, że powtarzanie ich nie kojarzy się naszemu mózgowi z utrapieniem. Niestety jednak większość łatwych czynności nie pomoże nam w rozwoju osobistym. Sama świadomość tego, że kształtujemy w sobie nowy nawyk może jednak znacznie ułatwić wytrwanie w postanowieniu. Ważne, aby uświadomić sobie własny cel. Nie chodzi tu bynajmniej o ostateczny skutek. Przy kształtowaniu nawyku regularnego biegania, celem nie powinno być wygranie maratonu (przynajmniej na razie), ale osiągnięcie stanu, gdy bieganie np. 3-4 razy w tygodniu stanie się dla nas naturalne i przyjemne.

 

Człowiek dąży do przyjemności

Właśnie, na koniec bardzo istotne: nawyk, aby zadziałał, musi stać się dla Ciebie przyjemnością. Ludzie kochają przyjemności i nie ma w tym nic dziwnego. Z tej też przyczyny czasem trudno nam się oduczyć np. podjadania przed snem, zrezygnować z palenia czy innego niezdrowego nawyku. Jeśli na myśl o bieganiu robisz się zdenerwowany i mimo upływu czasu to się nie zmienia, to przestań. Nie wszystko jest dla wszystkich. Nie wdrożysz skutecznie niczego nowego, jeśli nie odkryjesz w tym przyjemności.

Ja sama codziennie wstaję rano, aby ćwiczyć jogę. Jeśli myślisz, że kocham ranne wstawanie, jesteś w błędzie. Chętnie pospałabym te 1,5 godziny dłużej, ale… wiem, że jeśli to zrobię, to pozbawię swoje ciało i umysł przyjemności, którą czuję po porannej sesji. Kiedy naprawdę jestem zmęczona rano i wszystko woła do mnie „poleż jeszcze chwilę”, to zadaję sobie pytanie, jakie ćwiczenia dziś będą – i odpowiadam sobie natychmiast: „te twoje ulubione!”. Uwierzcie i spróbujcie, to super działa.

 

Nawyki towarzyszą nam każdego dnia. Kształtowanie ich to świadomy proces. Oznacza to, że do nas należy wybór tego, co w przyszłości będzie stanowić dla nas wyzwanie, a co będzie naturalną codziennością.