fbpx

Mogłoby się wydawać, że kreatywność to domena dzieci oraz osób zaangażowanych w twórczą, artystyczną pracę. Dodatkowo w myślach wielu z Was może istnieć fałszywe przeświadczenie, że w dorosłości nie można już rozwijać tej umiejętności. Na szczęście jest to nieprawda, a nad swoją kreatywnością można pracować poprzez różne techniki kreatywnego myślenia.

Jakie są techniki kreatywnego myślenia?

Istnieją różne zadania na kreatywność, które można wykonywać w zaciszu domowym. Jeśli zależy nam jednak na faktycznym rozwoju tej umiejętności, warto zastanowić się, czy nie będzie lepszym rozwiązaniem zdecydowanie się na szkolenia kreatywne lub nawet wyjazdowe warsztaty rozwoju osobistego. Postaram się w tym wpisie wprowadzić Cię do aspektów, które podpowiedzą Ci, jak rozwijać kreatywność.

Rozwijanie kreatywności u dorosłych
Przykładem techniki twórczego myślenia może być podejście warsztatów autobiograficznych, które opisywała Kamila Lasocińska. Jej ćwiczenia kreatywności opierają się na formach aktywności edukacyjnych. Bazują one na opowieści o życiu, które wspomagają możliwość autokreacji, transgresji i kreatywności osoby na różnych etapach życia dorosłego. Opisała ona w swoim artykule, jak można stymulować rozwój osobisty dorosłych poprzez świadome i twórcze odniesienie się do doświadczeń życia w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Ciekawe jest to, że przemiany, jakie zachodzą w społeczeństwie i kulturze, ukazują, że człowiek dorosły musi niejako sam określić kierunek własnego rozwoju. W takim przypadku, może zatem działać według określonych wzorców albo w zamierzony sposób je przekraczać i indywidualnie interpretować. Proces ten wymaga rozwijania pewnych kompetencji biograficznych pozwalających na intencjonalne kształtowanie swojego życia i siebie samego na różnych etapach dorosłości. Samoświadomość i rozwój osobisty, w tym właśnie w aspekcie kreatywności, pozwalają nam na udane konfrontacje z nowymi wyzwaniami na różnych etapach życia. Te nieprzewidywalne wydarzenia i przemiany wymagają od nas otwartości oraz często innowacyjności w poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Co to jest kreatywność i dlaczego warto ją rozwijać?

Jak już mogliście zauważyć, szkolenie z kreatywności nie odnosi się tylko do jednego aspektu, a często pomaga również całościowo i otwiera przed nami nowe możliwości. Według Wiesławy Limont, kreatywność odnosi się do wewnętrznej aktywności podmiotu i łączy się ze sferą rozwojową – mogą być to na przykład pomysły na rozwiązanie sytuacji krytycznej, na zmianę działania, modyfikację stylu życia. Z innej strony, Anthony Giddens określa kreatywność jako zdolność do działania w sposób nowy względem ustanowionych wzorów. Oznacza to podejmowanie ryzyka i odkrywanie drogi do autentyczności, czyli odnajdywanie “ja autentycznego zamiast ja fałszywego”. Większość osób kojarzy kreatywność z rysunkami czy historyjkami dzieci albo pięknymi obrazami dorosłych artystów, jednak już w tych dwóch podejściach można zauważyć, że chodzi o wiele więcej.

Warsztaty rozwojowe dla dorosłych mogą pomóc nam w ogóle rozpoznać, w jakich częściach życia codziennego nasza twórczość się uaktywnia. Przykładowo, u dorosłych, może ta aktywność objawiać się podczas odpowiadania na stawiane im zadania biograficzne. Te zadania, wymienione przez Kamilę Lasocińską, pomogą według niej wyjaśnić, jak możemy stymulować działania twórcze osób dorosłych i zachęcać je do intencjonalnego kształtowania siebie i swojego życia.

Aktywność twórcza w życiu codziennym

Podstawowym elementem warsztatu autobiograficznego Kamili są zadania biograficzne, które wymagają od uczestnika:
● refleksyjnego odniesienia się do własnych doświadczeń życiowych (przeszłość),
● podjęcia refleksji dotyczącej chwili obecnej (teraźniejszość),
● odniesienia się do planów i projektów (przyszłość).
Zadania te mają na celu wywołanie myślenia twórczego o własnej biografii i zachęcenie uczestników do dokonania modyfikacji w obszarze wybranej interpretacji historii życia, przekroczenia własnych schematów myślenia o życiu i pokonania sztywnych przekonań.

Zastanawiacie się właśnie co to ma wspólnego z kreatywnością? Przekraczanie własnych barier jest dobrą strategią badawczą, która umożliwia analizę postaw twórczych osób dorosłych. Liczy się nie tylko treść historii, ale również otwartość, gotowość i elastyczność w dokonywaniu przekształceń. Oczywiście można takie zadania zrobić również samodzielnie jako techniki twórczego myślenia, jednak na pewno ciekawym doświadczeniem byłoby również szkolenie z kreatywności, gdzie ktoś panuje nad naszymi działaniami i podpowiada, co robimy dobrze, a co można by było jeszcze poprawić dla lepszego samorozwoju.

Przykładowe zadanie
1. Rozpocznij od rozgrzewki, czyli jakiejś inspiracji do refleksji biograficznej. Może to być aktywność związana z muzyką, poezją czy filmem. Ważnym czynnikiem jest również metafora, która poszerza wyobraźnię i pomaga ujmować zjawiska w nowy sposób, a także pozwala na zmianę perspektywy widzenia własnego życia.
2. Na tym etapie możesz przejść do biografii retrospektywnej, czyli porządkowania materiału biograficznego opartego na pewnej strukturze. Znaczące może się okazać wywołanie dialogu z samym sobą, który prowadzi osoba rekonstruująca swoją biografię. Jest to forma konfrontacji różnych aspektów własnego “ja” i stymulująca myślenie twórcze.
3. “Życie na opak”, czyli zmiana perspektywy patrzenia na biografię. Może to być przewartościowanie i reinterpretacja, a także twórcze spojrzenie na własne życie czy przekraczanie schematów. Warto zadawać sobie pytania w stylu “Gdybyś mógł podjąć rozmowę z samym sobą 10 lat temu, jakie trzy ważne wskazówki przekazałbyś sobie?”
4. Biografia prospektywna, czyli wizja własnego rozwoju, planowana przyszłość i cele. Wszystkie poprzednie zadania mają na celu odnajdywanie nowych wartości i kierunków rozwoju właśnie w tym ostatnim punkcie.

Koniecznie podzielcie się ze mną w komentarzu czy udało Wam się przeprowadzić takie proste zadanie i jakie wnioski z tego wyciągnęliście!

Jak wyszukać warsztaty kreatywne dla dorosłych?

W zależności od swoich potrzeb, możecie szukać szkoleń na terenie swojego miasta lub online. Przykładowo możesz wpisywać w Google “warsztaty kreatywne dla dorosłych warszawa” lub “warsztaty kreatywne warszawa”, jednak lepszym rozwiązaniem byłoby kierowanie się poleceniami, ponieważ warto wybrać sprawdzone miejsce, które będzie nas rozwijać i zachęci do dalszej pracy nad kreatywnością. Od siebie szczerze polecam swój kurs, a poniżej możecie przeczytać opinie uczestników na jego temat.

Cytowanie: Kamila Lasocińska (2018). Kształtowanie twórczej codzienności. Warsztat autobiograficzny jako metoda wspomagania kreatywności dorosłych.